سازگاری در دانشگاه

به دانشگاه خوش آمدید! حضور در دانشگاه یکی از اولین تحولات بزرگ در زندگی جوانان است. برخی از دانشجویان برای رویارویی با تجربیات زنگی دانشجوئی هیجان زده هستند ، اما برخی دیگر از این تغییرات ابراز نگرانی میکنند.

صرفنظر از نوع نگرش، وقتی سال اول دانشگاه را آغاز می کنید، صحبت کردن با افراد دیگری که این دوره را گذرانده اند می تواند برای شما سودمند باشد.

ایجاد تحول

برخی از تغییرات شایع در سال اول دانشگاه که با منتظرشان باشید:

1.     محیط و روابط جدید: دانشجویان باید خود را با محیط ناآشنا وفق دهند و با نحوه متفاوت زندگی، سازگار شوند و روابط جدید را توسعه دهند. دانشگاه یک فرصت منحصر بفرد برای تعامل و زندگی با دانشجویان دیگر با پیشینه و فرهنگهای مختلف را فراهم می آورد. وسعت بخشیدن به جهان بینی از طریق آموختن تفاوتها و شباهتهای یکدیگر، تجربه دانشگاهی شما را غنی می کند.

2.     آزادی فردی بیشتر: اولین تجربه زندگی متکی به خود، به این معنی است که شما استقلال بیشتری را بدست خواهید آورد و از بسیاری از انتخاب ها و تصمیم هایی که قبلا والدین و معلمها برایتان گرفته اند رها می شوید. در حالی که این آزادی جدید می تواند هیجان انگیز باشد، می تواند گیج کننده و غیرقابل پیش بینی تر از آن چیزی باشد که به آن عادت دارید هر چند که آزادی برای مدیریت زندگی روزمره یک فرایند یادگیری بسیار لذت بخش نیز هست.

3.     مسئولیت های بیشتر: دانشجویان ورودی جدید باید مسئولیت های مهم روزانه شان را که توام با افزایش آزادی فردی است، به عهده بگیرند. دانشجویان باید کارهای اساسی مثل خوردن، خوابیدن، ورزش کردن و سر کلاس رفتن را مدیریت کنند. دانشجویان جدید همچنین باید مسئولیتهای پیچیده تری مثل حفظ تعادل بین درس خواندن و روابط اجتماعی ، شرکت کردن در مراسم ها، فعالیت در تشکلهای دانشجوئی و مدیریت مالی را بپذیرند. مدیریت زمان نیازی ضروری است که تمامی دانشجویان سال اول آن را تجربه می کنند.. یک روز عادی در دانشگاه کمتر از دبیرستان چارچوب دارد و میزان نیاز به درس خواندن و مطالعه در خارج از کلاس بیشتر است. برخی از دانشجویان ممکن است احساس کنند وقت برای هیچ کاری به جز کارهای درسی ندارند، در حالی که برخی دیگر فکر میکنند وقت فراغت زیادی در خارج از کلاس دارند.

4.     تغییر روابط: در حالی که تغییرات بسیاری در زندگی دانشگاهی جدیدتان رخ می دهد، تغییراتی هم در روابط تان رخ خواهد داد . دانشجویان جدید معمولا با چالشهایی مثل رفتن دوست صمیمی شان به یک دانشگاه دیگر، شروع روابط عاطفی با دوستان جدید یا ادامه دادن روابط دوستی سابق، روبرو هستند. دانشجویان باید بین حس ارتباط برقرار کردن و جدایی، یک تعادل ایجاد کنند. برخی از ورودی های جدید نیاز دارند در چند ماه اول  هفته ای چندین تماس با خانه شان داشته باشند، در حالی که برخی دیگر نیازمند ارتباط کمتری با خانواده و دوستانشان هستند.

تنش زاهای رایج

سال اول دانشگاه یک حادثه ی جدید و هیجان انگیز است اما ممکن است توام با چالش هایی هم باشد. تنش زاهای متداولی دانشجویان سال اول تجربه می کنند چیست؟

1.     مدیریت زمان: حالا که در دانشگاه هستید، دیگر 8 ساعت کلاس مدرسه وجود ندارد. شما ممکن است در یک روز 6 ساعت ، سه ساعت و یا حتی اصلا هیچ کلاسی نداشته باشید. بقیه زمان شما باید بین کارهای درسی ، تشکلها و فعالیتها، کار ، روابط اجتماعی و کارهای شخصی تنظیم گردد. دانشجویان غالبا احساس می کنند که وقت کافی برای کارهای محوله ندارند. استفاده از یک برنامه و یک سری مهارتهای نظم بخشی به شما کمک خواهد کرد که به طور موثری زندگی پرتلاطم و تغییر یافته تان را مدیریت کنید.

2.     بهره وری تحصیلی: به طور طبیعی ، واحدهای دانشگاه چالش برانگیزند و تعامل با خواسته های زیاد تحصیلی، می تواند سخت باشد. بعضی از دانش آموزان تحت فشار خود و والدین هستند. ممکن است شما به کمک هزینه مالی و پذیرش در مقطع تحصیلات عالیه نیاز باشید، چیزی که شما قبلا آنها را تجربه نکرده اید. به منظور مدیریت خواسته ها و انتظارات افزایش یافته ، لازم است که مرتبا در کلاسها شرکت کنید، پیگیر درسها و تکالیف درسی باشید و در صورت نیاز درخواست کمک کنید. استادان و دستیاران آنها، خواهان موفقیت شما هستند و برای کمک به شما حضور دارند. اگر کمک اضافی لازم بود واحدهای مختلفی در محیط دانشگاه، خدماتی ارائه می دهند که بسیاری از آنها رایگان هستند (مثل دفتر مشاوره و راهنمایی، دفتر توانمند سازی دانشجویان، مدیریت امور دانشجوئی و ...)

3.     تصویر بدن: بسیاری از دانشجویان با تصویر بدنی خود درگیرند. در فرهنگ ما توجه به ظاهر بدن بخصوص در طول دوره ی جوانی بسیار زیاد است. تصاویر رسانه ها از بدن ایده آل، پیامهای همسالان و سایر عوامل فرهنگی در تعریف ما از ظاهر طبیعی یا خوب نقش دارند. داشتن یک دورنمای واضح و سالم از خود و بدنمان دشوار است آن هم زمانی که فرهنگ، پیامهای متعدد، گیج کننده، متعارض و گاهی نا سالم می فرستد. تلاش برای متناسب بودن با بقیه و ایجاد روابط جدید و هیجان انگیز می تواند تنش زا باشد . اگر مشغولیت ذهنی با ظاهر خود دارید و یا در هنگام فکر کردن به بدنتان پریشان می شوید، افکار و نگرانی هایتان را با فردی یاریگر در میان بگذارید، و تصویر سالم و رضایت بخشی از بدنتان بسازید و این تصویر را حفظ کنید.

چند توصیه به دانشجویان سال اولی:

چه گام هایی می توانید بردارید تا سال اول خوب و خوشی را داشته باشید؟

·        صبور باشید: در حالی که برای دانشجویان ورودی جدید احتمالا محیط دانشگاه جدید و گیج کننده بنظر می رسد، با گذر زمان همه چیز آشنا تر می شود. به منابع حاضر برای کمک و راهنمایی در محیط مراجعه کنید. وب سایت دانشگاه، کانالهای موجد در فضای مجازی دانشگاه، کارکنان، اساتید و دانشجویان سال بالایی ابزارهایی هستند که برای رشد ابتدایی شما در این محیط مفیدند.

·        خود را درگیر کنید: تشکلها و سازمانهای دانشجوئی یک راه مفرح برای تعامل با سایر دانشجویان و اعضای هیات علمی است. دیدن افرادی با علایق و اهداف مشابه ، یک راه هیجان انگیز برای دوستیابی و شرکت در فعالیتهای اجتماعی است.

·        از منابع موجود استفاده کنید: برنامه ها و اداره های متعددی در محیط دانشگاهی وجود دارند که برای ایجاد یک تجربه ی دانشگاهی راضی کننده، طراحی شده اند از آنها سود ببرید و از حمایت آنها استفاده کنید مثل مرکز مشاوره و راهنمایی، برنامه های آموزشی دفتر توانمند سازی دانشجویان، همچنین اداره امور فرهنگی دانشگاه ممکن است پیشنهادات متنوعی داشته باشد که دانشجویان بتوانند به سلامت خود برسند. بعلاوه برنامه های ورزشی ، استفاده از باشگاههای ورزشی و استخرهای شنا و بسیاری از مراکز خدمات دانشگاهی که برنامه هایی را برای تمرینات سالم اجرا می کنند که محیط دانشگاه را سالم و متنوع می کند.

·        خودتان را دوست بدارید: اساس یک دوره تحصیلی پربار ، یک روش زندگی سالم است. سعی کنید تغذیه سالم ، استراحت کافی، روابط اجتماعی و فعالیتهای جسمانی داشته باشید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.