چاپ        ارسال به دوست

در نشست صمیمی کارگردانان تئاتر تبریز با رییس دانشگاه نبی اکرم (ص) مطرح شد

دانشگاه باید با فعالان تجربی تئاتر ارتباط مستمر داشته باشد

عصر روز بیستم اردیبهشت ماه، کارگردانان تئاتر شهر تبریز در نشستی صمیمی با رییس دانشگاه نبی اکرم (ص) به بررسی راهکارهای تعامل دانشگاه با تئاتر پرداختند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه نبی اکرم(ص)، در این جلسه دکتر سیدمحمدرضا میلانی ضمن اشاره به اهمیت رشته تئاتر برای مجموعه نبی اکرم (ص) اظهار کرد: از آنجایی که به رسالت درون مرزی و برون مرزی فرهنگ و هنر معتقدم، همواره به دنبال روش های ارتقای کیفیت تئاتر و اعتلای جایگاه آن در جامعه هستم.

وی افزود:ما برای برقراری رشته تئاتر در دانشگاه تلاش های بسیاری کرده ایم و تا کنون از موانع و مشکلات بسیاری برای حفظ این رشته عبور کرده ایم، به همین سبب است که نباید به راحتی از کنار چالش های پیش روی تئاتر بگذریم.

میلانی تأکید کرد: هنر و ادبیات آذربایجان همتا ندارد و ما به عنوان نمایندگان این میراث عظیم نباید از اصالت خود غافل شویم و با هنرو فرهنگ خود مدیریت جریان فکری در خارج از ایران را نیز به دست بگیریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 324 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته تئاتر در دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز در حال تحصیل هستند و 300 نفر نیز در این رشته فارغ التحصیل شده اند اظهار کرد: اگر بخواهیم به امر شایسته سالاری و نخبه گرایی توجه کنیم و اگر بخواهیم با هنر زنده ی تئاتر پیام ارزنده ای را به گوش مخاطبان خود در داخل و خارج ایران برسانیم باید با جریان تئاتر در خارج از دانشگاه نیز تعامل داشته باشیم.

وی گفت: ارتباط دانشگاه و تئاتر عمومی اتفاق مبارکی است.

بر اساس این گزارش، در این جلسه کارگردانان تئاتر تبریز با بیان مشکلات تئاتر و ارائه راهکارهای موثر برای ارتباط مناسب تئاتر دانشگاهی و عمومی کمبود جریان نقد در تئاتر یک معضل ارزیابی کردند.

میلانی در این خصوص خاطر نشان کرد: یک واحد درسی با  عنوان نقد تئاتر از ترم های بعد به رشته تئاتر افزوده خواهد شد.

این گزارش حاکی است، عبدالحسین لاله، مدیر گروه رشته تئاتر دانشگاه نبی اکرم (ص) نیز در این جلسه، برگزاری نشست هایی از این دست را، راهکاری برای فراگیر شدن بیش از پیش جریان آکادمیک تئاتر و سینما عنوان کرد و گفت: تبریز هم اکنون در تئاتر و سینما به درخششی رسیده است که دانشگاه در جریان آن تأثیرگذار بوده است و تبریز در حال حاضر به دومین قطب تئاترو سینما مبدل شده است اما به نظر می رسد زمان آن فرارسیده که دانشگاه از نزدیک با جامعه تئاتر در ارتباط باشد.

وی افزود: باید مسیرهای ارتباط بیشتر این دو روند در این جلسات بررسی شود تا هم  دانشجویان و فارغ التحصیلان بتوانند دانش خود را در میدان عمل محک بزنند و هم جریان عمومی تئاتر در شهر ما به سوی دانش بیشتر پیش برود.

گفتنی است در این جلسه، نبود نقد در تئاتر، نبود فضای فیزیکی برای ارائه کار دانشجویی، کمبود توجه به اجرای کارگاهی دانشجویان و ... به عنوان مشکلات موجود مطرح شدند.

در این رابطه رییس دانشگاه نبی اکرم (ص) از همکاری و تعامل دانشگاه با ارگان های متولی هنر تئاتر خبر داد و تأکید کرد: دانشگاه، همزمان به دنبال رفع موانع برای دانشگاه و تئاتر خارج از دانشگاه است و امیدواریم با تعامل با مدیران فرهنگی به زودی به این مهم دست پیدا کنیم.


١١:٢٧ - يکشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٧٧© تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.