چاپ        ارسال به دوست

کتاب "زلال جاری مهر" رونمایی شد

معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی، مستندسازی آثار هنرمندان فاخر آذربایجان را در راستای حفظ فرهنگ و هنر این دیار، ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص)، آیین رونمایی از کتاب "زلال جاری مهر" گزیده ای از آثار هنرمند پیشکسوت عرصه نقاشی تبریز، " کریم صدق روحی" با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی و اساتید عرصه هنر و ادب، به همت موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص)، برگزار شد.

"رحیم شهرتی فر" معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی، در این مراسم ضمن تقدیر از گردآوری آثار فاخر استاد صدق روحی در کتاب "زلال جاری مهر" ، اظهار کرد: گردآوری آثار استاد کریم صدق روحی در راستای حفظ و صیانت از هنر آذربایجان، گامی موثر و فاخر است که به موجب آن، هنر بی بدیل هنرمندان این دیار می تواند در پیشگاه دیدگان مردم جهان قرار گیرید.

وی با بیان اینکه، اقدامی اینچنین از سال های دور لازمه تبریز و آذربایجان بود که می توانست آثار بسیاری از هنرمندان را جاودان سازد، ادامه داد: اگر این اقدام فرهنگی از سال های گذشته در کشور صورت می گرفت، اثار هنرمندان فاخر و پیشین تبریز و آذربایجان همچون کمال الدینن بهزاد، باقی مانده و ماندگار می شد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی، خاطر نشان کرد: اگر موسسه ای همچون دانشگاه نبی اکرم(ص) از سال های گذشته وجود داشت طبیعتا آثار هنرمندان نامی کشور تاکنون ثبت و ضبط شده بود.

شهرتی فر در پایان سخنان خود، اظهار کرد: اهالی هنر می توانند با همت موسسات آموزشی آثار خود را به عنوان میراث برای قرن های متمادی  در اختیار همگان قرار دهند.

"محمدرضا میلانی" رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم نیز در این مراسم، در ارتباط با اجرای طرح مستند سازی آثار هنرمندان، اظهار کرد: از گذشته‌های بسیار دور دغدغه این را داشتم که چرا استان ما در راستای مستند سازی آثار گام‌هایی را برنمی دارد، چرا که عناصر فرهنگی تبریز گویای قدمت آن شهر است و همگان باید آن را بشناسند.

رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) با بیان اینکه ایران به ویژه شهر تبریز دارای استعدادهای نهفته بسیاری است، ابراز کرد: استعداهایی که همواره در حوزه فرهنگ و هنر تبریز وجود داشته و دارد به ثبت جهانی برسد، چراکه فرهنگ تبریز از گذشته تاکنون در جوامع مختلف زبان زد بوده است.

وی ضمن اشاره به تمدن تاریخی تبریز تشریح کرد: تمدن شهر تبریز از دیرباز بسیار قوی بوده و تاریخ های بسیاری در خود جای داده است و نیاز به مستند سازی آثار وزین هنرمندانش را دارد.

رئیس دانشگاه نبی اکرم(ص) اذعان داشت: اجرا مستندسازی آثار پس از تصمیماتی که در دانشگاه گرفته شده از استاد کریم صدق روحی آغاز و پیش زمینه ای شد تا آثار تمامی هنرمندان برای معرفی به همگان، گرآوری شود.

میلانی در پایان با تاکید بر اینکه لازمه حفظ عناصر اصلی فرهنگی حمایت دولت و مسئولان است، ادامه داد: ما مسائل فرهنگی را در غوغای عجیب و غریب کشور گم کرده ایم پس باید چاره ای بیاندیشیم تا این حوزه مورد توجه قرار گیرد.


١٢:٥٨ - پنج شنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٣٥٩٥    /    تعداد نمایش : ٩٥٩تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.