چاپ        ارسال به دوست

با حضور دکتر جعفر توفیقی، وزیر اسبق علوم: آیین گرامیداشت بیستمین سالگرد تاسیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص )، بیستمین سالگرد تاسیس "موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص)" و همچنین آیین تجلیل از دانشجویان فارغ التحصیل این موسسه در مجتمع پتروشیمی تبریز برگزار شد، در این مراسم موسسه نبی اکرم(ص) میزبان دکتر جعفر توفیقی رئیس جمعیت توسعه علمی کشور (وزیر اسبق علوم)، رحیم شهرتی فر فرماندار تبریز ، اعضای هیات موسس موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) و سایر مسئولان دولتی و استانی و جمعی از اساتید و دانشجویان فارغ التحصیل مقاطع مختلف تحصیلی بود.

"محمدرضا میلانی" رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) در آغاز این مراسم با تبریک بیستمین سالگرد تاسیس این مجموعه به اساتید و دانشجویان، به علت نام گذاری این موسسه به نام پیامبر ختمی مرتبت اشاره کرد و گفت: هدف بنیادی موسسان این مجموعه از بدو فعالیت، حرکت در راه رسول خدا و در خدمت گرفتن علم در اقصی نقاط دنیا است.

میلانی افزود: اگر بخواهم افتخارات بیست ساله این موسسه را بشمارم، یک جمله بیش تر نمی توانم بگویم و آن اینکه تنها افتخار ما دانش آموخته های فرهیخته ای است که درخت وجودشان بار دانش گرفته و چرخ نیلوفری را به زیر کشیده است.

وی با اشاره به تعیین چشم انداز و برنامه راهبردی هدفمند در راستای فعالیت های این مجموعه ادامه داد: موسسه نبی اکرم باید در افق سال 1404 به موسسه ای ارزش آفرین در عرصه آموزش عالی کشور تبدیل شود و در میان تمام مراکز آموزش عالی کشور چه دولتی، چه غیر دولتی در اولویت قرار بگیرد، به این ترتیب راهی نداشتیم جز اینکه شایستگی های خود را بشناسیم، در صدد ارتقاء آن ها برآییم و با تکیه بر آنها این راه دشوار را دنبال کنیم.

رئیس موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) از اهمیت نوآوری در فعالیت های بنیادی این مجموعه که در بیانیه ماموریت موسسه نیز ذکر شده است، سخن به میان آورد و گفت: ماموریت این موسسه نوآوری و پارادایم سازی در نظام آموزش عالی کشور است، در نگاه ما نوآوری یعنی؛ خلق ارزش افزوده منحصر به فرد و متمایز برای تمام ذی نفع های اصلی موسسه. ما نوآوری را در تمام ارکان موسسه اعم از امور سیستم دانشگاهی و دانشجویی به روز می دهیم.

محمدرضا میلانی در سخنان خود به افزایش سالانه پذیرش دانشجو در این موسسه تاکید کرد و گفت: موسسه نبی اکرم(ص) سالانه هشت درصد افزایش جمعیت دانشجویی دارد. اساتید مورد نیاز خود را درداخل و خارج کشور بورسیه می کند. برنامه توانمندسازی دانشجویان را در سه زمینه مهارت های زندگی، دینی اجتماعی و علمی آموزشی مجددا آغاز کرده است.

میلانی در پایان سخنان خود از گردآوری و مستند سازی آثار بزرگان علم و هنر حوزه عمومی آذربایجان، توسط موسسه  آموزش عالی نبی اکرم(ص)  خبر داد و تصریح کرد: اولین مجموعه آثار نقاشی هنرمند توانمند، "کریم صدق روحی" توسط این موسسه گردآوری شده و در مرحله چاپ قرار دارد که در آینده ای نزدیک از آن رونمایی خواهد شد؛ همچنین اقدامات  تدوین جلد اول دایرة المعارف هنرمندان آذربایجان به اتمام رسیده و دایرة المعارف خبرنگاران آذربایجان نیز مراحل اولیه خود را طی می کند و امیدواریم که در روز خبرنگار، تیر ماه 96 آماده رونمایی شود.

در این مراسم که دکتر جعفر توفیقی، وزیر اسبق علوم نیز حضور داشت با بیان اینکه  تا سال 84 در دوران فعالیت خود در وزارت علوم شاهد رشد و پیشرفت موسسه آموزش عالی  نبی اکرم(ص) بوده است، بیان کرد: این موسسه به همت موسسان و مدیران مجرب خود توانسته است در طی این بیست سال از فراز و نشیب های متعددی عبور کند و به موفقیت های گسترده ای در زمینه های علمی  پژوهشی دست یابد.

"جعفر توفیقی" با اشاره به بازدیدی که از موسسه نبی اکرم(ص) به عمل آورده است، در خصوص ماهیت دانش پژوهی این موسسه سخن به میان آورد و گفت: در بازدیدی که از موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) داشتم با اندیشه های نوین مدیران و مسئولان این مجموعه مواجه شدم که در راستای اهداف موثر و هدفمند یک موسسه عالی آموزشی حداکثر تلاش خود را به کار گرفته اند.

رئیس جمعیت توسعه علمی کشور ادامه داد: دانشگاه علاوه بر مسئولیت دانشی و دانش افزایی، مسئولیت های بزرگ اجتماعی و فرهنگی دارد که به صورت یک هدف معین باید به آن بپردازند؛ که در این راستا موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) با فعالیت های شاخص خود در ارتقاء سطح فرهنگ و همچنین مسئولیت پذیری اجتماعی دانش آموخته های خود در این امر به نیکی عمل کرده است.

توفیقی با مقایسه شرایط مطلوب اقتصادی کشورهای توسعه یافته و کشور ایران علی رغم وجود منابع غنی زمینی ، تاکید کرد: با توجه به این که سرزمین ما جز سرزمین های غنی از ذخایر زمینی است متاسفانه با وجود این سرمایه های پر ارزش در مقایسه کشورهای دیگر از شرایط اقتصادی مطلوبی برخوردار نیست و این در حالی است که کشورهایی که فاقد این سرمایه ها هستند در اقتصاد خود شاهد رشد شگرف در تولید ثروت هستند و تنها دلیل این امر نقش انسان های خلاق، فرهیخته و نوآور است. انسان های فرهیخته و خلاق است که ثروت آفرینند و تنها با فروش نفت یک کشور غنی و ثروتمند نمی شود. 

وی ادامه داد: آموزش رکن اصلی ظرفیت سازی، توانمند سازی نیروی انسانی و عدالت اجتماعی است؛ چراکه عدالت اجتماعی نیز موکل برعدالت آموزشی است و با توزیع فرصت های آموزش عالی است که موفقیت انسان ها در کسب موقعیت های اجتماعی و فرهنگی محقق خواهد شد.

جعفر توفیقی در پایان سخنان خود به دو وظیفه مهم دولت ها اشاره کرد و گفت: برای توسعه سرمایه های علمی هر کشور، دولت ها دو وظیفه مهم دارند که یکی از آنها افزایش دسترسی آموزش، خلاقیت و نوآوری برای جمعیت کل کشور و دیگری فرصت سازی های اقتصادی برای جمعیت آموزش دیده جهت ایجاد فضای کسب و کار است. در حال حاضر کشور ما با کمبود تقاضای نیروی انسانی مواجه است و تنها با ایجاد فرصت کسب و کار مناسب برای دانش آموخته های جوان است که چرخه اقتصادی کشور رونق خواهد گرفت.

جشن فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) همراه با مشارکت دانشجویان این موسسه و اجرای  مشترک در طول برنامه صمیمیت مسئولان و دانشجویان را در آخرین روز پر خاطره سال های تحصیل پر رنگ تر کرد؛ به طوری که دانشجویان هنرمند رشته نمایش با اجرای نمایش خود، باردیگر توانمندی جوانان دانش آموخته این موسسه را به طور هنرمندانه ای آشکار کردند.

در این مراسم که با حضور مسئولان دولتی، دانشگاهی و همچنین دانشجویان فارغ التحصیل موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص)برگزار شد، المان بیستمین سال فعالیت این موسسه توسط مسئولان دولتی میهمان رونمایی و در طول مراسم تجلیل از دانشجویان افتخار آفرین این موسسه تقدیر و به رسم یادبود جشن فارغ التحصیلی لوح سپاس از طرف موسسه به دانشجویان موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص)اهدا شد.

"موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) " در سال 1375 به عنوان اولین موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی در شمال غرب کشور با ظرفیت 25 دانشجو در دو رشته آغاز به کار کرد و اکنون در بیستمین سال فعالیت خود بالغ بر دو هزار و 300 دانشجو در 42 رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تحت پوشش خود دارد و بیش از 7200 نفر در مقاطع مختلف از این موسسه فارغ التحصیل شده اند.


١٠:٠٢ - شنبه ٧ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٢٩٦٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٦٨© تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.